Wiedza

Double exposure of creative artificial Intelligence interface on modern business center exterior background. Neural networks and machine learning concept
Analizujemy teraźniejszość

Nowe technologie & prawo

Naszą pasją są nowe technologie i prawo. Angażujemy się w tworzenie opracowań i prelekcje, których tematyka skupia się wokół AI w kontekście prawnym. Dzielimy się naszą wiedzą i współpracujemy z jednostkami badawczymi na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Grupa badawcza

Współtworzymy grupę badawczą Prawo i Technologia działając pod skrzydłami Future Law Lab. Ponadto współpracujemy z Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach wydarzeń naukowych.

Seminarium AI

Jesteśmy współorganizatorami Seminarium AI - cyklu spotkań, w ramach których naukowcy, informatycy, prawnicy i przedsiębiorcy zainteresowani sztuczną inteligencją mogą porozmawiać o praktycznej stronie wykorzystania sztucznej inteligencji, aspekcie regulacyjnym, wyzwaniach związanych z wprowadzaniem tej technologi na rynek, a także wiążącym się z tym ryzykiem.

Blurred city background

X Seminarium AI

W dniu 24 maja 2024 r. odbyło się X Seminarium Grupy Badawczej Prawo i Technologia.

Referat pt. „Generative AI – Praktyczne wdrożenia rozwiązań opartych o Duże Modele Językowe” wygłosił Romuald Członkowski z firmy Boldare. Romuald Członkowski jako Dyrektor Usług AI w Boldare opiekuje się wszystkimi projektami firmy w tym zakresie. Posiadając wykształcenie w dziedzinie biznesu i finansów, Romuald ma wieloaspektowe doświadczenie, które obejmuje role w sektorach energetycznym, konsultingowym oraz FMCG.

W dniu 9 lutego 2024 r. odbyło się IX Seminarium Grupy Badawczej Prawo i Technologia. Referat o regulowaniu AI z perspektywy law & economics w kontekście Rozporządzenia AI wygłosił dr Jakub Kabza.

 

W trakcie wystąpienia zaprezentowane zostały założenia leżące u podstaw teorii regulacyjnych w ramach law & economics. Prelegent zwrócił także uwagę, na podejście ekonomiczne obecne w Rozporządzeniu AI.

Dnia 26 października br. członkowie naszego seminarium AI oraz zaproszeni goście spotkali się w siedzibie kancelarii BSJP|bnt w Warszawie, podczas VIII Seminarium Grupy Badawczej „Prawo i Technologia”.
 
Przedmiotem seminarium było omówienie obowiązków i wyzwań przedsiebiorców związnaych z projektem rozporządzenia AI, z uwzględnieniem najnowszych propozycji Parlamentu Europejskiego przyjętych 16 czerwca br., składających się z 771 poprawek do pierwotnego tekstu projektu.

VII Seminarium grupy badawczej Prawo i Technologia, odbyło się 18 sierpnia 2023 r. w iście letnim i wakacyjnym klimacie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W związku z tym, iż jesień przygotowała dla nas dużo zmian dotyczących zarówno regulacji prawnych dot. AI jak i wprowadzi nowe rozwiązania AI na rynki światowe, podczas spotkania podsumowaliśmy ostatnie miesiące rozwoju sztucznej inteligencji.

Rok od rozpoczęcia naszej działalności w ramach Seminarium AI, 26.05.2023 r. w Krakowie odbyło się VI spotkanie grupy badawczej Prawo i Technologia.

Seminarium rozpoczęliśmy od referatu dr Igi Bałos-Stoczewskiej poświęconemu prawu własności intelektualnej, w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji, po którym rozwinęła się dyskusja dotycząca wpływu nowych technologii na nasze życie.

Nasze V Seminarium odbyło się 9 marca w jednym z budynków Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tym razem zostało ono poprowadzone przez zaproszonych gości – Aleksandra Cabana i Błażeja Szaflika z firmy Carbon Studio S.A., którzy zaprezentowali Nam ich nowy projekt wykorzystujący deep learning AI do tworzenia zaawansowanych krajobrazów 3D.

Dnia 9 grudnia 2022 r., odbyło się czwarte spotkanie interdyscyplinarnego zespołu składającego się z badaczy z Future Law Lab UJ, informatyków/programistów oraz prawników-praktyków z projektu BSJPtech. Nasze wspólne spotkanie, w formie hybrydowej odbyło się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auditorium Maximum. Celem spotkania było omówienia przebiegu prac i głównych założeń Rozporządzenia o sztucznej inteligencji (Rozporządzenie AI).

Dnia 7 października 2022 r. obyło się trzecie spotkanie interdyscyplinarnego zespołu składającego się z badaczy z Future Law Lab UJ, informatyków/programistów oraz prawników-praktyków z projektu BSJPtech. Nasze wspólne spotkanie, w formie hybrydowej odbyło się ponownie w siedzibie Spółki Soneta. Przedmiotem spotkania było przedstawienie i omówienie głównych nurtów badawczych dot. Sztucznej inteligencji i prawa.

Dnia 15 lipca 2022 r., odbyło się drugie spotkanie interdyscyplinarnego zespołu składającego się z badaczy z Future Law Lab UJ, informatyków/programistów oraz prawników-praktyków z projektu BSJPtech. Tym razem gościliśmy w siedzibie Spółki Soneta producent enova365. Przedmiotem spotkanie było case studies z praktyki funkcjonowania firm informatycznych, które projektują lub wdrażają rozwiązania informatyczne bazujące na AI.

Dnia 20 maja br., odbyło się pierwsze spotkanie interdyscyplinarnego zespołu składającego się z badaczy z Future Law Lab UJ, informatyków/programistów oraz prawników-praktyków z projektu BSJPtech. Zespół będzie skupiał się na badaniu zagadnień na styku nowych technologii i prawa, a w szczególności prawa i AI.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszych usług:

Dane kontaktowe

Zapraszamy do kontaktu

Kancelaria Radcy Prawnego Jakub Cebula i Współpracownicy

NIP: 679 154 62 00

REGON: 357927312

Kancelaria Radcy Prawnego Jakub Kabza

NIP: 924 176 12 54

REGON: 381824697


Dane kontaktowe

ul. Konfederacka 14/3, 30-306 Kraków

tel. + 48 12 444 19 55


sekretariat@jcjk.pl

pl_PL