Dnia 26 października br. członkowie naszego seminarium AI oraz zaproszeni goście spotkali się w siedzibie kancelarii BSJP|bnt w Warszawie, podczas VIII Seminarium Grupy Badawczej „Prawo i Technologia”.
Przedmiotem seminarium było omówienie obowiązków i wyzwań przedsiebiorców związnaych z projektem rozporządzenia AI, z uwzględnieniem najnowszych propozycji Parlamentu Europejskiego przyjętych 16 czerwca br., składających się z 771 poprawek do pierwotnego tekstu projektu.
W trakcie spotkania poruszyliśmy najistotniejsze wątki, omawiając m.in. aktualny status prawny Rozporządzenia AI, stan prac legislacyjnych, zakres przedmiotowy i podmiotowych, zasady ogólne oraz zakazane praktyki. Ponadto mówiliśmy o obowiązkach jakie będą ciążyć na operatorach, w tym dostawcach, importerach oraz dystrybutorach systemów AI wysokiego ryzyka. Pochyliliśmy się także nad obowiązkami firm w zakresie przejrzystości oraz zasadami wsparcia innowacji, w tym nad funkcjonowaniem piaskownic regulacyjnych w zakresie AI. Na końcu zajęliśmy się problematyką kar jakie będą grozić przedsiębiorcom za naruszenie Rozporządzenia AI.
Serdecznie dziękujemy zaproszonym prelegentom tj. Marcinowi Krollowi, Andrzejowi Załęskiemu, Ani Sokołowskiej, Jakubowi Kabzie, oraz wszystkim uczestnikom, którzy brali udział w naszym seminarium na miejscu oraz zdalnie. Szczególne podziękowania za aktywny udział i merytoryczną dyskusję dla Damiana Flisaka, Macieja Prusaka oraz Ewy Boryczko.
Przypominany, że cykl naszych seminariów jest wspólną inicjatywą Future Law Lab, wirtualnej jednostki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kancelarii BSJP | bnt oraz kancelarii JCJK, współpracujących w ramach projektu BSJPtech. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejne spotkanie z nami, o szczegółach którego powiadomimy wkrótce. Do zobaczenia!