AI

Double exposure of creative artificial Intelligence interface on modern business center exterior background. Neural networks and machine learning concept
Analizujemy teraźniejszość

Rozporządzenie AI

W dniu 13 czerwca 2024 r. zostało przyjęte Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1689 w sprawie ustanowienia zharmonizowanych przepisów dotyczących sztucznej inteligencji (akt w sprawie sztucznej inteligencji). Celem Rozporządzenia jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli UE poprzez nałożenie na podmioty odpowiedzialne za produkcje, dystrybucję i użytkowanie systemów AI odpowiednich obowiązków, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków dla rozwoju tej technologii.

Rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich. Zostało ono opublikowane w dniu 12 lipca 2024 r. i jest stosowane od dnia 2 sierpnia 2024 r., przy czym określa ono okresy przejściowe dla poszczególnych grup przepisów.

W dniu 2 lutego br. zaczął obowiązywać zakaz używania oraz wprowadzania na rynek szczególnie niebezpiecznych systemów AI, które spełniają kryteria praktyk zakazanych (rozdziały I i II ). Od dnia 2 sierpnia 2025 r. będą stosowane: rozdział III sekcja 4, rozdział V, rozdział VII i rozdział XII oraz art. 78, z wyjątkiem art. 101. Od dnia 2 sierpnia 2027 r. będzie stosowany art. 6 ust. 1 i odpowiadające mu obowiązki.

Oferta dla przedsiębiorców

Nasza kancelaria oferuje Państwu audyty z zakresu zgodności działalności z nowymi przepisami Rozporządzenia AI, a ponadto szkolenia ze specyfiki sztucznej inteligencji, a także cyberbezpieczeństwa.

Aktywność naukowa

Angażujemy się w tworzenie opracowań i prelekcji. Współpracujemy z wieloma podmiotami naukowymi, z którymi propagujemy wiedzę z zakresu prawa i nowych technologii (w tym sztucznej inteligencji).

Dowiedz się więcej:

pl_PL