Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 czyli tzw. Tarcza 4.0 wprowadza szereg zmian do obowiązujących ustaw.
Przedstawiamy Państwu najistotniejsze zmiany wprowadzone Tarczą 4.0
Dopłaty stosuje się do kredytów udzielanych przedsiębiorcom na podstawie umowy kredytowej zawartej od dnia wejścia w życie ustawy, a jeżeli umowy zostały zawarte wcześniej pod warunkiem ich dostosowania do wymogów ustawy. Umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do 31 grudnia 2020 r. Dopłaty nie stanowią przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dopłaty do oprocentowania będą stosowane do kredytów obrotowych odnawialnych i nieodnawialnych, zarówno w rachunku kredytowym, jak i w rachunku bieżącym, udzielanych w złotych, w celu zapewnienia płynności finansowej, w szczególności krótkoterminowej i średnioterminowej, utraconej lub zagrożonej utratą w związku z konsekwencjami rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.
Dopłaty stanowią pomoc publiczną dla przedsiębiorcy.
Niezależnie od postanowień umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, pracodawca może ją wypowiedzieć z zachowaniem terminu 7 dni. Analogiczne zasady stosuje się do umów o zakazie konkurencji obowiązujących po rozwiązaniu umowy cywilnoprawnej.
Wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną ma zapewniać pracodawca. Pracownik może użyczać swoich materiałów i narzędzi o ile wszystkie dane, informacje i tajemnice przedsiębiorstwa będą odpowiednio chronione i zabezpieczone. Na polecenie pracodawcy pracownik wykonujący pracę zdalną ma obowiązek ewidencjonować wykonywane czynności: opis czynności, datę i czas jej wykonywania. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych. Ewidencja prowadzona jest w formie i z częstotliwością określoną przez pracodawcę. Pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej.
Jedynie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-1919, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać. Ma to zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym.
Pracodawca, u którego nastąpił spadek obrotów bądź istotny wzrost kosztów wynagrodzeń, może zawiesić obowiązki tworzenia lub funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dokonywania odpisu podstawowego i wypłaty świadczenia urlopowego (w sytuacjach określonych w ustawie konieczne jest uzgodnienie takich decyzji z zakładowymi organizacjami związkowymi).
Wszystkie wnioski kierowane do ZUS w związku z Tarczą 4.0 będą składane wyłącznie w formie elektronicznej przez PUE-ZUS.Uprawnienia pracodawców
Nowo dodawany art. 15gb ustawy o COVID-19 reguluje możliwość skorzystania z instrumentów takich jak:
1) obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika maksymalnie o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika przed jego obniżeniem, oraz
2) objęcie pracownika przestojem ekonomicznym, z zastrzeżeniem, że pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
Instrumenty te mogą być zastosowane przez pracodawcę, u którego wystąpił istotny wzrost obciążenia funduszem wynagrodzeń w następstwie wystąpienia epidemii COVID-19.
Przyznanie świadczenia postojowego zmienia nieco założenia do przyznania tego świadczenia. Zmodyfikowany został zapis art. 15zq ust. 1, z którego wynika, że osobie prowadzącej działalność gospodarczą przysługuje świadczenie postojowe niezależnie od tego czy podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytuł.
Zgodnie z Tarczą 4.0 świadczenie postojowe będzie przysługiwało osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów Prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, która posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, pod warunkiem że osoba ta podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy, którzy uzyskali dofinansowanie z FGŚP są zobowiązani do powiadamiania na piśmie w terminie 7 dni dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy o zmianie mającej wpływ na wysokość wypłacanej transzy środków. Nie ma już obowiązku comiesięcznego składania obszernego oświadczenia na temat stanu zatrudnienia i wynagrodzeniach pracowników.
Dłużnik, który będzie chciał rozpocząć proces restrukturyzacyjny swojego przedsiębiorstwa będzie miał czas na zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym do dnia 30 czerwca 2021 roku. Może wówczas obwieścić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, w normalnym układzie dokonuje tego sąd. Obwieszczenie może być dokonane po przygotowaniu przez dłużnika propozycji układowych oraz spisu wierzytelności, spisu wierzytelności spornych i przekazaniu ich nadzorcy układu.