Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
Pod koniec 2019 roku mijają dwa terminy do uzupełnienia danych w Krajowym Rejestrze Sądowym wyznaczone przez ustawy nowelizujące Ustawę o KRS.
Chronologicznie pierwszym terminem, który minął we wrześniu tego roku, jest termin do uzupełnienia adresów do doręczeń osób uprawnionych do reprezentacji danego podmiotu oraz, w spółkach kapitałowych, członków organów uprawnionych do powołania zarządu. Jeśli członkiem tego organu jest osoba prawna należy także podać adresy do doręczeń osób uprawnionych do reprezentacji tej osoby prawnej.
Obowiązek podania tych danych został wprowadzony Ustawą o zmianie ustawy o KRS z dnia 26 stycznia 2018 roku. Jej przepisy weszły w życie 15 marca 2018 roku i od tego dnia przy pierwszym wniosku składanym do sądu rejestrowego podmioty wpisane do KRS były zobligowane do uzupełnienia adresów do doręczeń. Ustawa stanowi jednak również, że wniosek taki musi być złożony nie później niż 18 miesięcy od jej wejścia w życie (do końca września 2019 r.). Oznacza to, że podmioty, które jeszcze nie spełniły obowiązku uzupełnienia danych powinny niezwłocznie to zrobić.
Drugi termin upływa 1 grudnia 2019 roku. Jest on wyznaczony przez ustawę o zmianie ustawy o KRS z dnia 26 czerwca 2014 roku i dotyczy zmian w zakresie ujawniania w KRS kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Do wejścia w życie tej ustawy, czyli do 1 grudnia 2014 roku, każdy podmiot mógł ujawnić w KRS dowolną ilość kodów PKD. Ustawa ogranicza ilość kodów możliwych do ujawnienia w rejestrze do 10, w tym jednego przedmiotu przeważającej działalności (czyli oznaczenia głównego zakresu działalności firmy). W odniesieniu do podmiotów zarejestrowanych przed 1 grudnia 2014 r. ustawa wyznacza 5 letni termin do dostosowania swojego wpisu do wymogów. To właśnie ten termin mija w tym roku. Ważne jest, że zmiana taka nie wymaga zmiany umowy spółki! W umowie wciąż może być zawarta dowolna ilość kodów działalności, ale w przypadku gdy jest ich więcej niż 10 nie wszystkie mogą być ujawnione w KRS. W takiej sytuacji należy wybrać najważniejsze dla firmy zakresy działalności i ujawnić jedynie kody PKD im odpowiadające.
W przypadku, gdy po upływie wyżej wymienionych terminów wpisy nie będą dostosowane do wymogów ustawowych sąd rejestrowy ma prawo wszcząć postępowanie przymuszające, które wiązać się może z nakładaniem na konkretne osoby do tego zobowiązane (np. na członków zarządu – imiennie!) grzywien w celu przymuszenia do dostosowania treści wpisów do wymogów. Z tego powodu radzimy sprawdzić czy na pewno nie ma w tym względzie żadnych uchybień i w razie ich wykrycia niezwłocznie uzupełnić wpis do KRS, aby zaoszczędzić sobie kłopotów.