Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
Przy zakładaniu start-upu, poza pomysłem, najważniejszą rzeczą jest właściwy wybór formy działalności firmy. Wybór złej formy, niedostosowanej do profilu działalności firmy, może w przyszłości znacząco utrudnić rozwój start-upu lub nawet uniemożliwić pozyskiwanie inwestorów, zaś jej zmiana na późniejszym etapie często jest kosztowna i powoduje wiele utrudnień.
Na to pytanie niestety nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Każdy start-up ma inną specyfikę, zależną od ilości założycieli, ich ról w firmie czy profilu jej działalności. Inna forma będzie optymalna dla informatyka z genialnym pomysłem, inna dla tego samego informatyka, ale z inwestorem, który uwierzył w ten pomysł i chce w niego zainwestować, jeszcze inna dla grupy kolegów ze studiów, którzy chcą stworzyć coś nowego. Co więcej różnica może też wynikać z samego pomysłu – pomysł na stworzenie gry na telefon jest o wiele mniej ryzykowny, kosztowny i wymaga mniej formalności niż pomysł na drukowanie sprzętu medycznego na drukarkach 3D. Jest też kwestia zaufania – rodzina zakładająca firmę prawdopodobnie będzie potrzebowała mniej zabezpieczeń niż informatyk, który dopiero co poznał bogatego inwestora.
Prawo polskie wyróżnia 7 różnych spółek (8 od marca 2021). Od najprostszej, spółki cywilnej, do najbardziej sformalizowanej, czyli spółki akcyjnej. Tymi spółkami są:
Gdy już krótko wypisaliśmy podstawowe informacje o możliwych spółkach zastanówmy się, na którą możliwość się zdecydować.
Na początek trzeba zastanowić się, czy w ogóle potrzeba spółki? Pojedynczy informatyk z pomysłem na aplikację może na początek pracować sam, rejestrując się tylko jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Potem, w miarę rozwoju firmy może rozpocząć współpracę z innymi w postaci spółki cywilnej lub zakładając inną spółkę.
Przede wszystkim, spółki osobowe (czyli sp. jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna) są najlepsze dla przedsięwzięć o mniejszym ryzyku, ponieważ w razie niepowodzenia pozwalają na ściąganie długów z ich wspólników. Będą najlepsze do rozpoczęcia działalności np. przy tworzeniu prostych aplikacji, które raczej nie mają potencjału do spowodowania dużych długów. Ich niskie skomplikowanie i koszty działalności sprawią, że wasza firma nie będzie „duszona” przez natłok formalności i kosztów w początkowym okresie funkcjonowania. Wśród nich spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy do firmy chce wejść inwestor. Inwestorzy nie muszą martwić się odpowiedzialnością za długi w razie porażki, a wciąż mogą być wspólnikami i czerpać korzyści z przedsięwzięcia. Dodatkową zaletą tych spółek jest to, że ponieważ inwestor nie prowadzi spraw spółki nie będzie ingerować w jej prowadzenie. Z tego powodu spółki te są idealne dla rodzinnych przedsięwzięć, które jednak muszą zostać dokapitalizowane. Zakładając spółkę osobową trzeba liczyć się z tym, że w przyszłości, gdy przedsięwzięcie się rozwinie, trzeba będzie ją przekształcić w spółkę kapitałową (opisane poniżej). Nie jest to jednak wada, a normalna konsekwencja rozwoju firmy.
Spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjna) są dobre dla późniejszych faz rozwoju firmy oraz dla przedsięwzięć o większym ryzyku. Jeśli projekt, w razie niepowodzenia, może przynieść duże straty (przykład drukowania sprzętu medycznego – niepowodzenie może zakończyć się koniecznością zapłacenia dużych kar lub odszkodowań), to lepiej zabezpieczyć się zakładając jedną z tych spółek. Ich podstawową zaletą jest fakt, że długi można egzekwować z majątku spółki, a nie można z majątków wspólników. To oznacza, że potencjalne niepowodzenie nie zakończy się koniecznością płacenia potężnych kar przez samych wspólników. Niestety za ograniczenie ryzyka trzeba zapłacić. Spółki te są ciężkie do prowadzenia, wymagają dochowywania wielu formalności. Na początku działalności może to ograniczać spółkę – czas i środki, które mogłyby zostać przeznaczone na rozwój firmy są wykorzystywane na samo utrzymanie spółki.
Ważne jest, żeby wybierając spółkę nie kierować się tylko początkowymi kosztami. Źle wybrana forma działalności może blokować potem rozwój spółki czy wejście do niej inwestorów. Wybierając ją trzeba więc mieć na uwadze jaki jest cel firmy. Pamiętać należy również o konieczności zabezpieczenia swoich interesów – każdy projekt może się nie udać, należy więc być tak zabezpieczonym, żeby ewentualne niepowodzenie nie zrujnowało wspólników.
Na koniec należy wspomnieć, że spółka spółce nie równa. Sposób jej działania jest zależny od postanowień umowy (lub statutu) spółki, ustalanych już na etapie jej zakładania. Źle napisana umowa (lub statut) będzie utrudniał spółce bieżące funkcjonowanie lub niedostatecznie zabezpieczał wspólników. Dlatego też przy zakładaniu spółki trzeba rozważyć w jaki sposób mają wyglądać relacje między wspólnikami. Najlepiej też skorzystać z pomocy prawnika, który doradzi wybór formy działalności i napisze umowę (lub statut) spółki najlepiej dostosowaną do przedsięwzięcia i relacji między wspólnikami. Uzyskanie profesjonalnej pomocy na tym etapie może oszczędzić wspólnikom dużo problemów na dalszych etapach działalności, które mogą realnie zagrozić przyszłości start-upu.