Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
W dobie rozwoju technologicznego niezwykle istotną gałęzią prawa stała się własność intelektualna, obejmująca głównie prawo autorskie i własność przemysłową, dotycząca praw na dobrach niematerialnych. Ze względu na rosnące znaczenie praw własności intelektualnej, ważne jest poszerzanie świadomości dotyczącej ich roli, dlatego w dalszej części i kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty.
W zakresie prawa własności intelektualnej wyróżnia się trzy systemy: krajowy, unijny i międzynarodowy. Każdy z systemów posiada własne ustawodawstwo. Podstawowe regulacje prawa własności intelektualnej na terenie Rzeczpospolitej Polski zawarte są głównie w dwóch ustawach:
Pojęcie własności przemysłowej obejmuje m. in. wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe. Prawo autorskie natomiast chroni utwory, które są przejawami działalności twórczej człowieka, o indywidualnym charakterze, ustalonymi w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości i przeznaczenia.
Cechami utworu w rozumieniu prawa autorskiego są przede wszystkim oryginalność i indywidualność. Utwór musi być także ustalony, co oznacza, że musi zostać uzewnętrzniony w taki sposób, aby inne osoby mogły się z nim zapoznać. Ustalenie należy odróżniać od pojęcia utrwalenia, które oznacza umieszczenie utworu stanowiącego dobro niematerialne na nośniku materialnym. Ochroną nie są objęte odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne, a jedynie sposób wyrażenia utworu. Ustawa wymienia również, co nie jest przedmiotem prawa autorskiego: akty normatywne lub ich urzędowe projekty, urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole, opublikowane opisy patentowe lub ochronne oraz proste informacje prasowe.
Istotny jest również podział na utwory pierwotne i zależne. Utwór zależny powstaje w efekcie opracowania cudzego utworu (zwanego utworem pierwotnym). Ustawa, jako przykłady opracowania podaje tłumaczenie, przeróbkę i adaptację. Opracowanie stanowi samodzielny przedmiot ochrony prawa autorskiego. Niemniej jednak, rozporządzanie i korzystanie z opracowania wymaga zgody twórcy utworu pierwotnego.
Uogólniając, twórcą jest osoba, która stworzyła dzieło. Polska ustawa przewiduje domniemanie w tym zakresie, wskazując, że prawo autorskie przysługuje twórcy, jeśli ustawa nie stanowi inaczej. Prawo przewiduje także, że utwór może być wynikiem działalności dwóch lub więcej osób, jeżeli działając w porozumieniu, każdy wnosi twórczy wkład w powstałe dzieło (współtwórcy).
Twórcy dzieła przysługują autorskie prawa osobiste i majątkowe. O ile te pierwsze są ściśle związane z osobą twórcy, drugie mogą zostać przeniesione na inną osobę.
Autorskie prawa osobiste są wyrazem więzi twórcy z utworem. Nie mogą zostać zbyte ani przeniesione na inną osobę. Twórca nie może się ich także zrzec, są ściśle związane z jego osobą. Charakteryzuje je również to, że są one nieograniczone w czasie. Ustawa wskazuje katalog otwarty takich praw (co oznacza, że wymienione prawa nie są wymienione w sposób wyczerpujący), a mianowicie prawo do: autorstwa utworu, oznaczania utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo udostępnianie go anonimowo, nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności, nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Autorskie prawa majątkowe, w odróżnieniu od osobistych, mogą zostać przeniesione na inną osobę i są ograniczone w czasie. Co istotne, ustawa może przewidywać, że autorskie prawa majątkowe do utworu będą przysługiwać innej osobie niż twórca. Prawa te mogą zostać przeniesione przez uprawnionego na mocy umowy lub w drodze dziedziczenia na inną osobę. Autorskie prawa majątkowe zapewniają uprawnionemu prawo wyłącznego korzystania z utworu i rozporządzania nim.
Utwór zyskuje ochronę z momentem ustalenia. Prawo nie przewiduje jakichkolwiek formalności, które musi spełnić twórca, aby zapewnić dziełu ochronę. Ochrona autorskich praw osobistych jest nieograniczona w czasie, natomiast prawo przewiduje okres ochrony autorskich praw majątkowych w okresie, co do zasady, 70 lat od dnia śmierci twórcy.
Jeśli z cudzego utworu korzystamy bez zgody uprawnionego podmiotu (udzielonej w drodze licencji bądź umowy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych) oraz korzystanie z tego utworu nie mieści się w żadnej formie dozwolonego użytku, wówczas dochodzi do naruszenia prawa wyłącznego. Takie naruszenie może pociągać za sobą odpowiedzialność cywilną lub karną dla sprawcy.
Prawo przewiduje pewne sytuacje, w których korzystanie z cudzego utworu bez uzyskania zgody uprawnionego podmiotu, nie będzie naruszało praw autorskich. Dozwolony użytek prywatny zapewnia nam oraz osobom pozostającym w związku osobistym (w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa i stosunku towarzyskim), korzystanie z rozpowszechnionego już utworu, ale jedynie w zakresie użytku osobistego. Oznacza to, że w ramach tego działania nie będzie mieściło się na przykład upublicznianie danego utworu. Jako dozwolony użytek publiczny ustawa wymienia m.in. reemisję antenową i kablową, publiczny odbiór nadawanych utworów, użytek w celach naukowych i dydaktycznych, prawo cytatu, parodię.