Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
A general partnership is a commercial partnership. The company is one of the simplest forms of business and is often used to run smaller or family businesses. A general partnership can be established by natural persons, legal persons and organisational units without legal personality but with legal capacity. This article aims to outline the procedure for registering a general partnership.
W pierwszej kolejności należy sporządzić umowę spółki. Jest to szczególnie istotny dokument, który reguluje stosunki prawne między wspólnikami oraz podstawowe założenia i cele prowadzonej działalności. Umowę spółki możemy zawrzeć pisemnie (pod rygorem nieważności) bądź za pomocą elektronicznego wzorca w systemie S24.
Przy zawieraniu umowy spółki jawnej należy pamiętać, że nazwa spółki (firmy) powinna zawierać nazwiska lub nazwy wspólników spółki a także oznaczenie formy prowadzonej działalności tj. spółka jawna.
W art. 25 k.s.h. wskazana jest obligatoryjna treść umowy: oznaczenie nazwy firmy i siedziby spółki, określenie wkładów i ich wartości wnoszonych przez wspólników, przedmiot działalności spółki, a także czasu trwania spółki, jeżeli jest on oznaczony. Dodatkowo w umowie zasadnym byłoby wskazanie sposobu reprezentacji spółki, prowadzenia spraw spółki, a także zasady podziału i wypłaty zysków oraz zasady zbycia udziałów w spółce.
Po zawarciu umowy spółki jawnej można przystąpić do przygotowania niezbędnej dokumentacji celem rejestracji w spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Wniosek o wpis powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy. Należy nadmienić, że od 1 lipca 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która wprowadziła obowiązkowe elektroniczne postępowanie rejestrowe dla wszystkich przedsiębiorców. W związku, z czym rejestracja spółki w KRS, możliwa jest wyłącznie przez Internet w Portalu Rejestru Sądowego (PRS).
Zgłoszenie spółki jawnej odbywa się za pomocą interaktywnego formularza, w którym obligatoryjnie należy wskazać nazwę firmy, siedzibę, adres spółki oraz przedmiot prowadzonej działalności.
Do formularza należy dołączyć także: umowę spółki, listę wspólników spółki jawnej ich imiona i nazwiska (w przypadku osób prawnych ich dane identyfikacyjne) oraz adresy do doręczeń, listę wspólników uprawnionych do reprezentacji spółki.
Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy podpisać podpisem elektronicznym bądź za pomocą profilu zaufanego. PRS umożliwia uiszczenie płatności za rejestrację online, można jednak dokonać tradycyjnego przelewu bankowego, w tym przypadku do listy załączników należy jednak dołączyć potwierdzenie dokonania przelewu. Opłacony wniosek trafi do właściwego miejscowo sądu rejestrowego celem rejestracji spółki.
Należy pamiętać, że spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców i dopiero wtedy staje się pełnoprawnym podmiotem gospodarczym.
Niezależnie od powyższego można dokonać rejestracji spółki przez system S24. Rozwiązanie to ma swoje wady i zalety. Do zalet z pewnością można zaliczyć szybkość procedowania wniosku oraz mniejsze koszty rejestracji w stosunku do „tradycyjnego” modelu. Natomiast niewątpliwie wadami tego rozwiązania jest m.in. ograniczenie klauzul umownych do tych wskazanych w S24, a także wkład wspólnika spółki, który może być wniesiony wyłącznie pieniężnie, niemożliwe jest więc wniesienie wkładu niepieniężnego w formie aportu np. praw własności intelektualnej.
Po dokonaniu wpisu do KRS sąd rejonowy przesyła na adres spółki postanowienie o wpisie spółki do rejestru, a w dalszej kolejności dostarcza informację do Urzędu Skarbowego, GUS oraz ZUS. Każda z wymienionych instytucji informuje spółkę o odpowiednio o nadaniu numeru NIP oraz numeru REGON. Ponadto w przypadku, gdy spółka chce być podatnikiem podatku VAT, musi dokonać samodzielnego zgłoszenia tego faktu na formularzu VAT-R.
Kolejnym istotnym wymogiem jest zgłoszenie spółki do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Termin na wykonanie zgłoszenia wynosi 7 dni od wpisu spółki do KRS. Zgłoszenia powinien dokonać wspólnik (wspólnicy) uprawniony do reprezentacji spółki. W zgłoszenie trzeba podać min. dane identyfikacyjne spółki, beneficjentów rzeczywistych oraz wspólników. Zgłoszenie należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub za pomocą profilu zaufanego ePUAP.
Ponadto w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy spółki należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatnikiem tego podatku jest spółka, a podstawą opodatkowania wartość wniesionych do spółki wkładów.