Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
Exercitation ullamco laboris nis aliquip sed conseqrure dolorn repreh deris ptate velit ecepteur duis.
Usługa związana z badaniem due diligence koncentruje się na kompleksowej analizie aktualnego stanu oraz potencjału danego przedsiębiorstwa. Wyniki tej analizy są podstawą do podejmowania decyzji w procesach mergers & acqusitions (m&a), jak również w procesach inwestycyjnych obejmujących transakcje nabycia udziałów lub akcji. Analiza due dilligence może mieć również znaczenie przy planowaniu działań restrukturyzacyjnych oraz wprowadzeniu akcji do obrotu publicznego.
Aby badanie kondycji firmy przyniosło oczekiwane oraz miarodajne efekty, due diligence powinno zostać przeprowadzone na wszystkich istotnych płaszczyznach funkcjonowania przedsiębiorstwa, m.in. finansowej, prawnej, podatkowej, handlowej czy technologicznej.
Celem usługi due diligence jest oszacowane mocnych i słabych stron przedsiębiorstwa, a także szans i zagrożeń wynikających uwarunkowań zewnętrznych (na wzór popularnej analizy SWOT). Tego typu działania podejmujemy z wielu przyczyn. Wśród najpowszechniejszych sytuacji, związanych z potrzebą wdrożenia badania due diligence, jest m.in.: planowana sprzedaż przedsiębiorstwa lub wprowadzenie akcji do obrotu publicznego (np. na GPW) i przygotowanie prospektu emisyjnego. Pełna transparentność w zakresie stanu firmy, jak i jej potencjału, do czego służy właśnie due diligence, jest również niezwykle istotna w przypadku poszukiwania inwestora strategicznego, dzięki któremu spółka zyskałaby możliwość rozwoju lub realizacji ważnego przedsięwzięcia (np. startup w branży IT).
W ostatnich latach nastąpiła zmiana przepisów prawnych i uwarunkowań w aspekcie niewypłacalności przedsiębiorców oraz możliwych kierunków działań związanych z odzyskaniem płynności i stabilizacji finansowej. Jedną z form jest postępowanie restrukturyzacyjne. Przed wszczęciem takiego postępowania zasadnym może się okazać zlecenie badania due dilligence. Najczęściej analizą taką zainteresowany może być inwestor, natomiast nie jest to regułą, ponieważ niejednokrotnie podmiot poszukujący inwestora, chcąc zdobyć zaufanie potencjalnego partnera biznesowego, angażuje specjalistów do przeprowadzenia due diligence.
Badanie due diligence powinno zostać zlecone podmiotom całkowicie niezależnym, które gwarantują bezstronność procesu. Zwracamy także uwagę na konieczność zadbania o podpisanie wcześniej stosownej umowy wraz z oświadczeniem o wykorzystaniu poufnych danych wyłącznie na potrzeby badania. Dopiero później swoją pracę powinni rozpocząć eksperci z zakresu ekonomii, prawa lub rachunkowości.